یک راه کار عالی  از اینکه چرا نباید از شکست خوردن بهراسیم

یک راه کار عالی از اینکه چرا نباید از شکست خوردن بهراسیم

4 تير 96 0 نظر

چرا نباید از شکست بهراسید؟

کریگ اپلمن

7 ژوئن 2017

در هرم موفقیت ابتکار عمل یکی  از مولفه های  قدرتمند هست و اگر کسی  بخواهد این توانایی را داشته باشد باید باتوجه به ویژگیهای وتعریفی  که از خود دارد قدرت تصمیمی گیری  را درک کندواگر چنین باشد دیگر از شکست نمی  ترسد بلکه از شکستها یاد میگیرد و در فرایند های  بعدی  استفاده میکند

چرا نباید از شکست بهراسید؟

کریگ اپلمن

7 ژوئن 2017

در هرم موفقیت ابتکار عمل یکی  از مولفه های  قدرتمند هست و اگر کسی  بخواهد این توانایی را داشته باشد باید باتوجه به ویژگیهای وتعریفی  که از خود دارد قدرت تصمیمی گیری  را درک کندواگر چنین باشد دیگر از شکست نمی  ترسد بلکه از شکستها یاد میگیرد و در فرایند های  بعدی  استفاده میکند

مربی کالج  در پوردو، پیگگی لامبرت، معتقد است تیمی که بیشترین اشتبا ه هات را مرتکب  میشود معمولا برنده است او تاکید کرد کننده کار است که اشتباه میکند واین یک درس مهمی برای  مربیان در شکل دادن به فلسفه تدریس است .


اشتباهات مرتکب شده مدنظراست نه اشتباهاتی که در اثر غفلت یا بی دقتی باشند. این دو مقوله باهم فرق  دارندبه عبارت دیگر، ما میخواهیم بگوییم چه به صورت گروهی  وچه به صورت فردی  میخواهید اقدامی  انجام دهید نباید از اقدام کردن بترسید ترس  از انجام ندادن کار به معنی  متزلزل بودن تصمیم گیری  وابتکارعمل است لذااگر ما از انجام دادن کاری  به خاطر ترس  از اشتباه ان را انجام ندهیم به معنی  این است که ما هیچ کاری را انجام نخواهیم داد واین بد ترین اشتباه است .شما از سخت کوشی  درس  میاموزیدوازطریق  سخت کوشی  قوی  میشوید مربیان ومدرسان حوزه یادگیری  معتقدند که کسی که در انجام کارمرتکب  اشتباه نشود به معنی  این است که فرد از توانایی های  خود به نحو احسن استفاده نکرده واین ریشه در ترس  از اقدام دارد که باید اصلاح شود.

روانشناسان معتقدندکه  رفتارهای مورد نیاز و صفات شخصیتی یک رهبر بزرگ را همان رفتار و صفات شخصیتی یک والد بزرگ میباشد.و اصرار دارند"ما نباید از شکست بترسیم،". "من فکر می کنم که ما به عنوان پدر و مادر، فرزندانمان را ،کسانی که بیشتر از همه دوستشان داریم و می خواهیم بیشتر از همه به انها کمک کنیم، از ابتکار عمل محروم میکنیم با تصمیم گیری های طولانی مدت  برای آنها در برهه های خاصی." لینکلن گفته: "بدترین کاری که والدین می توانند برای فرزندان خود انجام دهند، انجام کارهائی است که آنها می توانند و باید برای خود انجام دهند." به آنها فرصتی برای شکست دهید. اجازه دهید از آن یاد بگیرند به طوری که زمانی که شما آنجا نباشید تا به آنها بگویید چکاری را انجام دهند و چکاری را انجام ندهند، دوباره همان اشتباه را انجام نمی دهند. این طرح به ما کمک خواهد کرد که بر مشکلات سر راه غلبه کنیم. " به عنوان مثال آداب لباس پوشیدن خانوادهایی هستند که کودکی  که تونایی لازم را جهت پوشیدن لباس دارد ولی  والدین اجازه به انها نمی  دهند خود اقدام کنند واین باعث میشود کودک همچنا ن به والدین وابسته شود واعتماد به نفسش پایین باشد.

همین درس هم ، البته، برای یک معلم یا مربی یا مدرس قابل اجراست - کسی که در موقعیت رهبری قرار دارد. مربی اغلب به ما یادآوری میکرد که اگر ما براساس برنامه ریزی دقیق تصمیم گیری کنیم در حالی که از تمام اطلاعات موجود زمان استفاده نکنیم و با اعتماد به نفس عمل نکنیم، منجر به نتایجی که امیدشان را داشتیم نمیشود، منظور ما این است که تصمیم بدی گرفتیم. این فقط به این معنی است که تصمیم گیری درستی نمیگیریم .  نتیجه اینکه ما نباید از ابتکار عمل در آینده جلوگیری کند.

 یک سازنده باشید ابتکار عمل داشته باشید و هرگز از اشتباه کردن نهراسید.

 تجربه نشان داده واین جمله را ازوالدین همیشه می شنیدم که «لطفا به فرزندم کمک کنید تا از اشتباه کردن نترسد». من دوست دارم  آن را بشنوم چون به این معنی بود که والدین اهمیت عمیق تدریس ابتکار از سنین اولیه را به رسمیت شناخته اند.

دو اصل بنیاد ین که مربی  تاکید میکند تا این ترس از شکست را از بین ببرند، عبارتند از:

1. "افرادی که اشتباه نمی کنند، افرادی هستند که هیچ کاری انجام نمی دهند."

2. "بدترین کاری که می توانید انجام دهید وقتی که شرایط مهیاست این است که هیچ کاری انجام ندهید."

یک سازنده باشید ابتکار عمل داشته باشد و هرگز از اشتباه کردن نهراسید! همانطور که  دوست داشتم بگویم : "اشتباه ارزشمند است اگر چهار چیز را با آن انجام دهید: آن را بشناسید، آن را بپذیرید، از آن یاد بگیریدو آنرا فراموش کنید".

باتشکر از تو دوست خوبم که این مقاله ارزشمند رو مطالعه کردواحتمالا دیدگاهت در باره ترس  وشکست از ترس  تغییر کرده واگر این مقاله را مناسب دیدی برای  دوستانت به اشتراک بزار.

من عسکری  هستم کارشناس  ارشد روانشناسی بالینی مدرس کسب وکارهای اینترنتی -موفقیت وتوسعه فردی WWW.itaskari.com

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
logo-samandehi